Műhelymunka – 2018. október 29. Varsányi Faluszépítő, Hagyományőrző és Kulturális Egyesület EFOP – 5.2.2-17-2017-00031 „Múltunkban a jövőnk”
Téma: A módszerek helyes megválasztásának művészete
A Műhelymunka témája “A módszerek helyes megválasztásának művészete” volt. Részt vettek a külföldi partner szervezetek képviselői is. Megállapításra került, hogy Varsány településen nagyszámú civil szervezet, egyesület működik (hagyományőrzők, horgászok, vadászok, sportolók, borászok, turizmusfejlesztők, stb.). Ez lehetővé teszi, hogy ne egyenként szólítsuk meg a véleményformáló embereket, hanem közvetlenül a helyben működő egyesületekhez forduljunk, őket vonjuk be a közösségi problémafeltáró és megoldó munkába. Meghatároztuk, hogy mely helybeli, illetőleg határon túli szervezet vezetőjét vonjuk be a cselekvési terv kidolgozásába és megvalósításába. Megállapítottuk, hogy a program sikerességéhez elengedhetetlen a folyamatos közösségi kommunikáció megszervezése és fenntartása. Meghatároztuk a varsányi és homoródkarácsonyfalvai összehasonlító kutatás kérdőívei összeállításának főbb szempontjait. Aktualizáltuk az elérhetőségi adatokat. Átadásra került a külföldi szervezetek megjelent képviselői részére az aktualizált programterv.
Tanulmányút – Pécs – 2018. október 16 – 19. Varsányi Faluszépítő, Hagyományőrző és Kulturális Egyesület EFOP – 5.2.2-17-2017-00031 „Múltunkban a jövőnk”
A tanulmányút célja, hogy megismerjük az országunk egy másik szeletét, ahol helyi termelők, manufaktúrák, falusi vendéglátók dolgoznak. A Keleti – Mecsek települései igazi kincsesbányák. Orfűn találkoztunk őstermelőkkel. Lekvárt, sajtot, mézet készítenek. Nagyon fontosnak tartják, hogy a helyi termékeket elsősorban a lakosság és a turisták körében értékesítsék. Többen, folyamatosan szállítanak kiskereskedőknek, árusítanak piacon. A helyi termékek előállítása kb. 15 évvel ezelőtt indult, tehát egy hosszabb folyamat eredménye a jelenleg tapasztalható minőségi termék előállítás. Mindenekelőtt fontos, hogy minőségi árut kínáljanak. A falusi vendéglátásban a falusi vendégasztal szolgáltatás során lehetőségük nyílik közvetlenül elérni a fogyasztókat. Ez egyben vendégcsalogató is és az értékestésnek egy másik csatornája. Elmondásuk szerint: jól működik a közösségi szemlélet a településen. Egymás termékeinek és szolgáltatásainak az ajánlása, a közös programszervezés mára már gyakorlat. Többek között ennek is köszönhető a település ismertsége. Miután Orfűt megismertük, ellátogattunk Óbányára. Az Illatosház nem csak a hangulata miatt volt lenyűgöző, hanem a tulajdonos Éliás- Mezey Erzsébet vendégszeretete miatt is. Egy jó példa arra, hogy ha a természeti adottságok párosulnak egy igazán jó vendéglátással, milyen fantasztikus eredmények érhetők el. Azon túl, hogy értéket teremt a tulajdonos, – hiszen egy olyan portát alakított ki, ami már magában a tájra jellemző építészeti különlegesség- kiegészül szolgáltatásokkal. A helyi ételspecialitásokon túl a portán termesztett gyógynövények, a belőlük készült illóolajak, harmatvizek, a bio gyümölcsök, mind-mind vendégcsalogatók. A településen többen foglalkoznak lekvár-és szörp készítéssel, amit a látogatók körében értékesítenek. Nagyon különlegesnek találtuk a falu határában egy az asztalra kitett termékeket és a mellette elhelyezett becsületkasszát. Az óbányai Illatosházban tett látogatásunkat a Pécsi Tudományegyetem Gyógynövény Intézetében folytattuk. Megtekintettük a botanikus kertet, betekintést nyertünk az egyetemi kutatásba, közben a természetes kozmetikumokkal ismerkedtünk. Utazásunk és a tanulmányút része volt még a szigetvári Arura Illóolaj Manufaktúra megismerése, ahol saját termesztésű növényekből vízgőz desztillációval készítenek illóolajat és aromavizet.
Műhelymunka – 2018. október 18. Varsányi Faluszépítő, Hagyományőrző és Kulturális Egyesület EFOP – 5.2.2-17-2017-00031 „Múltunkban a jövőnk”
Téma: Helyi termék és kézműves piac települési programokba ágyazva. Tapasztalatcsere. Szakmai fórum Helyszín: Pécs
A műhelymunka során megismerkedtünk a pécsi lehetőségekkel. Beszámolót hallgattunk meg dr. Papp Nórától a Pécsi Egyetem docensétől a mindennapokban végzett munkáról, a kutatásokról, melyeket elsősorban a gyógynövények felhasználásáról, a hatóanyagok mind teljesebb körű megismerése érdekében végeznek. Településeink számára fontos, hogy a helyi rendezvényeken, közösségi programokon, konferenciákon, tapasztalatcseréken, megjelenjenek a helyi termékeink. A helyben előállított termékek egészségesek, mivel ismert a származási helyük és a gondozási körülményeik. Különösen hangsúlyos ma ezzel a témával foglalkozni, hiszen egyre több őstermelő, falugazdaság van kialakulóban szerte az országban. A tapasztalatok és a tudás átadása számunkra rendkívül fontos, hiszen a településünk egyik fejlődési lehetőségének tekintjük a helyi termékek előállítását és a helyben történő felhasználást. A népi kézműves termékeket évek óta készítjük, melyekre egyre nagyobb a kereslet.
Műhelymunka – 2018. szeptember 28. Varsányi Faluszépítő, Hagyományőrző és Kulturális Egyesület EFOP – 5.2.2-17-2017-00031 „Múltunkban a jövőnk”
Téma: A cselekvők táguló köre, ismerkedés a módszerrel
Célunk a (potenciális) cselekvők megtalálása és a lehető legszélesebb körré szervezése. A cselekvők központi magja a közösség véleményformálóiból áll össze, szélesebb köre pedig a fokozatosan köréjük csoportosulókból. A folyamat első fázisában elsősorban a közösségfejlesztők és a központi mag tevékenykednek, majd ez az aktivitás kiterjed a folyamatosan bekapcsolódó, szélesedő körre, amely egyre inkább átveszi a kezdeményezést, és folyamattá szervezi a tevékenységeket. A módszerek alkalmazásának tehát az a célja, hogy a közjó érdekében a lehető legtöbb lakost vonja be a közös gondolkodásba és cselekvésbe, vagyis tegye őket aktívvá. Kiemelt feladat a projektben meghatározott rendezvény megvalósítása. Ma a hétvégén megrendezésre kerülő Szent Mihály Napi Palóc Búcsúval kapcsolatos teendőket beszéltük át. Feladatunk volt még a hagyományőrző csoportok megkeresése, program ismertetése, felelősök beosztása, fiatalok bevonása a rendezvény lebonyolításába. A búcsú sok érdeklődőt vonz. A hagyományok megőrzése fontos feladat az itt élő emberek számára, ehhez tartozik a népviselet bemutatása, népi énekek, szokások felelevenítése, megőrzése, melyben a fiatalokat bevonva aktívan részt vettünk.