Tanulmányút: Mezőkövesd 2018. augusztus 25.

Tanulmányút – Mezőkövesd – 2018. augusztus 25.
Varsányi Faluszépítő, Hagyományőrző és Kulturális Egyesület
EFOP – 5.2.2-17-2017-00031 „Múltunkban a jövőnk”

A matyók és a palócok, jóllehet külön etnikumként tartjuk számon őket, genetikailag egységes népcsoportként határozhatók meg, amelyek a szlávokhoz állnak közel, csupán eltérő vallásuk miatt van különböző nevük.
Mezőkövesdi tanulmányutunk alkalmával igyekeztünk olyan programokat szervezni, amelyeken keresztül a résztvevők betekintést nyerhetnek a népi iparművészetek „tárházába”. Fontosnak tartottuk, hogy minél közelebb hozzuk a csoportot a különböző iparművészeti tevékenységek megismeréséhez. Ennek megfelelően utunk során ellátogattunk egy népművészeti boltba, voltunk a Matyó Múzeumban, megtekintettük a Jézus Szíve templomot, valamint eltöltöttünk pár órát a Matyó Portán.
A népművészeti boltban rövidáru, méteráru és a népviseletkészítés egyéb kellékei szintén megtalálhatóak voltak. A csoportunk tagjai örömmel tapasztalták, hogy mind az anyagok színvilága, mintája, mind a fellelhető kellékek alkalmasak akár a mi viseletünk bizonyos elemeinek elkészítéséhez is. A Matyó Múzeumban az állandó kiállításon kívül, a Matyó Baba időszaki kiállítást is megtekinthettük. Mivel a mi viseletünk is hasonlóan tükrözi az életkort és a családi állapotot a csoporttagokkal közösen tudtuk elemezni a babák öltözékét, annak darabjait, összehasonlítani a mi viseletünk hasonló elemeivel (pl. új asszony „fékkötője”). Az állandó kiállítás keretein belül részletes képet kaphattunk nem csupán a matyó viseletek, hanem a különböző iparművészeti tevékenységek jelenlétéről is. Az ebédet követően a Jézus Szíve templomba vezetett az utunk, ahol a templom oltárképében szintén megjelenik a matyó viselet. A délutáni programunk második felében a Matyó Portára látogattunk, ahol a házigazdák maguk készítik a portékájukat. Itt egy közös programon vehettünk részt, amelynek keretében megtekinthettünk egy hagyományos matyó lakóházat, matyó viseletbe öltözhettünk és ízelítőt kaptunk a „pipícs” készítésből. A házigazdák maguk készítik a helyben megvehető hímzett terítőket, babákat, sőt még a férfiak által viselt jellegzetes kalapot is a házaspár férfi tagja készíti egyedül az országban, így a csoport tagjai könnyed beszélgetés formájában cserélhettek tapasztalatot a készítőkkel.

Tanulmányút: Budapest : 2018. augusztus 20.

Tanulmányút – Budapest – 2018. augusztus 20.
Varsányi Faluszépítő, Hagyományőrző és Kulturális Egyesület
EFOP – 5.2.2-17-2017-00031 „Múltunkban a jövőnk”

A Mesterségek Ünnepe 2018. augusztus 17-20. között került 32. alkalommal megrendezésre a Budavári Palotában. Ez az ország legnagyobb népművészeti fesztiválja. A rendezvényre a varsányiak népviseletben érkeztek, ezzel színesítve az Ünnep hangulatát. A Mesterségek Ünnepén több kézműves mesterrel, fellépővel, mesterség bemutatókkal, a kézműves gasztronómia remekeivel, és népi játszóházakkal lehetett találkozni. A mesterségeket ki lehetett próbálni. Találkoztunk többek között csizmadiával, bútorfestő műhellyel, és kékfestővel is. A szövés és a fonás került előtérbe. Látható volt továbbá paraszti szövőszékek, melyeken törülközőket, abroszokat, futókat, falvédőket, kispárnákat lehet készíteni. Vesszőből kosarat és tárolóedényeket, szalmából kalapot, táskát, csuhéból széktámlát és ülőkét, gyékényből szőnyeget, falvédőt fontak. A Mesterségek Ünnepe egy nagyszerű program a családok részére. A népi logikai, ügyességi és sportjátékokat is ki lehetett próbálni. Találkozhattunk többek között csizmadiával, bútorfestő műhellyel, és kékfestővel is. Az Oroszlános udvaron hagyományőrző koncerteken is részt vettünk.

Rendezvény: Lepényfesztivál: 2018. Augusztus 18.

Rendezvény – 2018. augusztus 18.
Varsányi Faluszépítő, Hagyományőrző és Kulturális Egyesület
EFOP – 5.2.2-17-2017-00031 „Múltunkban a jövőnk”

Lepényfesztivál

Első alkalommal 2008-ban rendeztünk Lepényfesztivált községünkben, a túrós lepény, mint helyi ételkülönlegesség középpontba állításával. Az eseményhez kapcsolódó indító gondolat az volt, hogy településünk méltán büszkélkedik helyi specialitásokkal, és a hagyományos elkészítési módok generációkról generációkra való helyi továbbadásán túl, érdemes lenne a szélesebb nyilvánossággal is megismertetni e különleges ételeket, valamint kiegészíteni ezt a programot számos más, helyi jellegzetességeket bemutató foglalkozásokkal, tevékenységekkel.
A mai nap eseménysorozata a szokásokhoz híven szentmisével kezdődött, majd ezt követően különböző műsorokat tekinthettek meg az érdeklődők. A kicsiktől a nagyokig, széles érdeklődési kört kielégítve lettek összeválogatva a fellépők által bemutatott produkciók. A színpadi műsor mellett kézműves – és kirakodóvásár várta az érdeklődőket. Egyesületünk tagjaival buzgón részt vettünk a rendezvény szervezési, előkészítési és lebonyolítási szakaszaiban egyaránt.

Műhelymunka – 2018. augusztus 18.

Műhelymunka – 2018. augusztus 18.
Varsányi Faluszépítő, Hagyományőrző és Kulturális Egyesület
EFOP – 5.2.2-17-2017-00031 „Múltunkban a jövőnk”

Téma: Hagyományőrző programokba ágyazott lehetőség – tapasztalati tanulási program

A tapasztalati tanulási program magában foglalja a hagyományőrző rendezvényeken való aktív részvételt, illetve a „látóútként” prosperáló tanulmányi utakat. A tanulmányi utak helyszíneként olyan városokat, falvakat, országrészeket választottunk, ahol már szép sikereket étek el a hagyományőrzésen alapuló közösségfejlesztés, vendéglátás, idegenforgalom és az identitásfejlesztés területén.
Kiemelt feladat a projektben meghatározott rendezvény megvalósítása. A mai napon a megrendezésre kerülő Lepényfesztivállal kapcsolatos teendők átbeszélése. Hagyományőrző műsor ismertetése. A műhelymunka során beosztottuk a felelősöket, bevontuk a fiatalokat a lebonyolításba. A fesztivál sok érdeklődőt vonz, és immár tizenegyedik alkalommal kerül megrendezésre. A hagyományok megőrzése fontos feladat az itt élő emberek számára, ehhez tartozik a népviselet bemutatása, népi énekek, játékok felelevenítése, palóc ételek, sütemények elkészítése, kiemelten a túrós lepény elkészítése, melyben aktívan részt vettünk.